Katalog Avon 6/2024 Czerwiec online

Zapisz się na naszą stronę Facebook i śledź wydanie katalogu.

Katalog Avon 6/2024 Czerwiec online

Stres i starzenie się: błędne koło. Jak to złamać?

Każdy, kto miał ciężki tydzień, wie, jak wpływa to na jego wygląd: opuchnięte oczy, cienie, nagłe pojawienie się zmarszczek i fałd na twarzy… To oznaki stresującego starzenia się. Codzienne napięcie nerwowe – zbyt wymagająca praca, brak snu i niezdrowy tryb życia mogą objawiać się plamami starczymi, trądzikiem i zmarszczkami, które błyskawicznie „starzą” skórę o 3-6 lat!

Hormon stresu, kortyzol, zwiększa poziom cukru we krwi i odpowiednio sprzyja glikacji – interakcji glukozy z białkami, DNA i lipidami komórkowymi, co powoduje uszkodzenie komórek i tkanek. Kortyzol hamuje również produkcję kwasu hialuronowego. Nic dziwnego, że przy długotrwałym stresie skóra wygląda na ospałą i traci wilgoć szybciej niż zwykle. To z kolei łatwo prowadzi do łuszczenia się, nierównych mikrowypukłości i ziemistej cery. Dodatkowo aktywują się melanocyty, wzrasta synteza melaniny, co oznacza, że ​​ryzyko pojawienia się plam starczych znacznie wzrasta.

Nawiasem mówiąc, poziom kortyzolu zależy również od rytmów dobowych. Są to wewnętrzne rytmy biologiczne organizmu trwające około 24 godzin. Przygotowują organizm z wyprzedzeniem, dostosowując wszystkie procesy fizjologiczne do codziennych zmian otaczającego świata. Jeśli więc nie uregulujesz swojej codziennej rutyny i czasu snu, to wszystkie wyżej wymienione rozkosze Cię wyprzedzą, nawet jeśli nie będzie stresu.

Badania wykazały, że podwyższony poziom kortyzolu osłabia układ odpornościowy. Jednocześnie hormon ten aktywuje stan zapalny. Okazuje się, że jest to paradoksalna sytuacja – poziom ochrony gwałtownie spada, a proces zapalny trwa pełną parą. Oczywiście wpływa to negatywnie na zdrowie skóry i jej zdolność do samonaprawy. Droga otwiera się dla obcych.

Oprócz kortyzolu w stresującej sytuacji uwalniana jest adrenalina, aktywując reakcję „walcz lub uciekaj”. Pod jego wpływem naczynia obwodowe (znajdujące się na skórze) zwężają się, ilość tlenu i „dobrych wrażeń” docierających do skóry gwałtownie maleje. Ruch limfy spowalnia i gromadzą się toksyny.

Co z tym zrobić?

  1. Uśmiechaj się częściej, nawet jeśli jesteś w złym humorze, bo mózg odbiera to jako polecenie do działania i produkuje endorfiny.
  2. Pamiętaj o wystarczającej ilości snu. Kiedy brakuje snu, organizm wytwarza kortyzol w dużych ilościach.
  3. Ruch poprawia krążenie krwi, usuwa toksyny i poprawia nastrój.
  4. Uścisk! Kontakt skóra do skóry powoduje wydzielanie się hormonu oksytocyny.
  5. Uprawianie seksu zwiększa poziom endorfin i serotoniny.
  6. Nie zamartwiaj się drobiazgami! Jeśli martwisz się czymkolwiek, znajdź sposób, który będzie dla Ciebie skuteczny, aby skierować swoje myśli w pozytywnym kierunku.