Avon Focus 5/2024 Maj
Zapisz się na naszą stronę Facebook i śledź wydanie katalogu.
Katalog Avon Focus 5 2024 Maj online
6 kroków do osiągnięcia spokojnej, chronionej skóry
Jeśli ostatnio zauważyłaś, że skóra na Twojej twarzy stale się zaczerwienia, rumieni i jest wyjątkowo wrażliwa, istnieje ryzyko, że cierpisz na stan zapalny skóry zwany trądzikiem różowatym. Jeśli tak, nie przejmuj się: ten stan jest powszechny i choć nie można go całkowicie wyleczyć, można go kontrolować, unikając rzeczy, które podrażniają skórę, zażywając leki, jeśli to konieczne, i dostosowując codzienną pielęgnację skóry. Aby przybliżyć Ci ten ostatni temat, poprosiliśmy dwóch certyfikowanych dermatologów o najlepsze wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry przy trądziku różowatym i podkreślili oni, że należy stosować delikatne, nawilżające podejście. Czytaj dalej, aby poznać sześć najważniejszych kwestii, które należy wziąć pod uwagę podczas tworzenia programu pielęgnacji skóry przyjaznego dla trądziku różowatego, a także dowiedzieć się, jakich produktów używać i kiedy stosować skórę właściwą.
Objawy trądziku różowatego
Zastanawiasz się, czy trądzik różowaty jest czymś, czego możesz doświadczyć? Kiedy ktoś cierpi na tę powszechną chorobę skóry, może mieć objawy takie jak:
- Wrażliwa skóra
- Suchy nos i policzki
- Rumienienie lub rumienienie
- Zaczerwienienie na twarzy
- Płonąca skóra
- Trądzik
Widoczne naczynia krwionośne na powierzchni skóry
Oczywiście wiele z tych objawów może mieć inne przyczyny, dlatego najlepszym sposobem, aby dowiedzieć się na pewno, czy cierpisz na trądzik różowaty, jest zasięgnięcie opinii dermatologa. Mimo to wiele najlepszych wskazówek dotyczących pielęgnacji skóry w przypadku trądziku różowatego obejmuje delikatne i powściągliwe podejście, więc zazwyczaj można bezpiecznie je wypróbować, niezależnie od tego, czy masz diagnozę, czy nie.
Najlepsze wskazówki dotyczące pielęgnacji skóry przy trądziku różowatym
- Poznaj swoje wyzwalacze
Aby ustalić rutynową pielęgnację skóry, która nie będzie jeszcze bardziej pogarszać skóry ze skłonnością do trądziku różowatego, zacznij od zrozumienia czynników wyzwalających, czyli czynników powodujących nasilenie objawów. Czynniki te mogą się różnić w zależności od osoby, ale do najczęstszych należą stres, upał, zimno, wiatr, alkohol, zanieczyszczenie, światło słoneczne, wybrane produkty do pielęgnacji skóry i włosów oraz żywność taka jak nabiał, czekolada i ostre potrawy.
Twoja skóra może stać się podrażniona i zaogniona, jeśli wiesz, co zwykle powoduje zaostrzenie trądziku różowatego, dołóż wszelkich starań, aby ich uniknąć.
Chociaż unikanie wyzwalaczy może być pomocne, należy pamiętać, że ta metoda nie jest całkowicie niezawodna. „W przypadku niektórych pacjentów kontrolowanie trądziku różowatego jest możliwe poprzez staranne unikanie czynników wyzwalających” – mówi certyfikowany dermatolog Deeptej Singh, lekarz medycyny. „Jednak inni mogą odkryć, że samo unikanie czynników wyzwalających nie wystarczy, aby zaradzić ich schorzeniu”.
2. Przećwicz delikatne oczyszczanie
Kiedy zmagasz się z trądzikiem różowatym, delikatne oczyszczanie nie podlega negocjacjom – głównie dlatego, że Twoja skóra jest w stanie zapalnym i nie chcesz robić niczego, co jeszcze bardziej ją podrażni. „Nadmierne oczyszczanie może prowadzić do podrażnień” – mówi Singh. „Często chodzi bardziej o usunięcie produktów kosmetycznych nałożonych na skórę, niż o zaspokojenie nieodłącznej potrzeby czyszczenia”.
Certyfikowana dermatolog Purvisha Patel sugeruje oczyszczanie skóry dwa razy dziennie letnią wodą i delikatnym środkiem czyszczącym, podkreślając, że osoby cierpiące na trądzik różowaty powinny unikać szorowania. Singh twierdzi, że częstotliwość oczyszczania skóry może się różnić w zależności od jej stanu i objawów, dlatego należy regularnie sprawdzać stan skóry i sprawdzać stan skóry. „Trądzik różowaty różni się u poszczególnych osób rodzajem i stopniem nasilenia, a tolerancja danej osoby na oczyszczanie może zmieniać się z biegiem czasu” – mówi nam. Poniżej znajduje się kilka wskazówek dotyczących wyboru delikatnego środka czyszczącego:
Poszukaj niacynamidu: Środki czyszczące zawierające niacynamid mogą być pomocne dla niektórych osób cierpiących na trądzik różowaty. Składnik ten ma potencjał zmniejszania stanu zapalnego i pomaga chronić skórę przed stresorami środowiskowymi.
Weź pod uwagę pewne składniki syntetyczne: Środki czyszczące wykonane z syntetycznego detergentu (zamiast mydła) mogą u niektórych osób pomóc w zmniejszeniu objawów trądziku różowatego, ponieważ mogą być mniej drażniące. Może to wydawać się sprzeczne z intuicją, ale kwaśne pH tego typu środków czyszczących mogłoby lepiej odpowiadać naturalnej kwasowości Twojej skóry.
3. Skoncentruj się na nawilżeniu i naprawie bariery
Nawilżanie jest naprawdę ważne dla osób cierpiących na trądzik różowaty, ponieważ ma kilka potencjalnych korzyści, w tym naprawę bariery ochronnej, utrzymanie mikrobiomu skóry i zachowanie równowagi pH. „Nawilżanie skóry pomaga zmniejszyć stan zapalny i może pomóc w łagodzeniu swędzenia i dyskomfortu związanego z trądzikiem różowatym” – wyjaśnia Patel. „To [również] naprawia barierę, dzięki czemu nerwy nie są wystawione na działanie powietrza”.
Szukasz kremu nawilżającego, który będzie bezpieczny dla Twojej skóry ze skłonnością do trądziku różowatego? Dermatolodzy, z którymi rozmawialiśmy, zalecają wypróbowanie produktu, który nie jest zaskórnikowy, ma zrównoważone pH i zawiera ceramidy, które pomagają chronić i naprawiać skórę. Pomocne mogą okazać się także produkty z kwasem hialuronowym lub azelainowym.
4. Używaj dobrego SPF
Chociaż ochrona przeciwsłoneczna jest absolutnie niezbędna dla każdego, dotyczy to zwłaszcza osób cierpiących na trądzik różowaty, ponieważ światło UV może powodować i zaostrzać podrażnienia i stany zapalne. „Stosując filtry przeciwsłoneczne, możesz uniknąć zapalenia trądziku różowatego” – mówi Patel.
Gdy szukasz kremu z filtrem SPF przyjaznego dla trądziku różowatego – szczególnie jeśli jest to jeden ze znanych czynników wyzwalających trądzik różowaty – mamy kilka wskazówek:
- Poszukaj produktu zawierającego filtr SPF 30 lub wyższy: aby uniknąć podrażnień spowodowanych działaniem promieni słonecznych, będziesz potrzebować odpowiedniej ochrony. Najlepiej wybierać formuły z filtrem SPF 30 lub wyższym i pamiętać o ich powtarzaniu w ciągu dnia.
- Wybierz formuły mineralne: Spróbuj użyć fizycznego filtra przeciwsłonecznego zawierającego tlenek tytanu lub cynku. Często rzadziej przyczyniają się one do zapalenia niż chemiczne produkty ochrony przeciwsłonecznej.