Katalog Avon 6/2025 Czerwiec online

Zapisz się na naszą stronę Facebook i śledź wydanie katalogu.

Katalog Avon 6/2025 Czerwiec online

Kwas ferulowy: składnik antyoksydacyjny do pielęgnacji skóry

Czym jest kwas ferulowy? Kwas ferulowy to roślinny przeciwutleniacz, stosowany głównie w produktach do pielęgnacji skóry przeciwstarzeniowej. Występuje naturalnie w różnych produktach spożywczych, w tym:

  • otrębach
  • owsie
  • ryżu
  • bakłażanie
  • cytrusach
  • pestkach jabłek

Kwas ferulowy wzbudził duże zainteresowanie ze względu na swoją zdolność do zwalczania wolnych rodników, a także zwiększania skuteczności innych przeciwutleniaczy, takich jak witaminy A, C i E.

Chociaż jest stosowany głównie w pielęgnacji skóry, eksperci obecnie pracują nad tym, czy kwas ferulowy ma również inne zalety.

Czy kwas ferulowy naprawdę spełnia oczekiwania dotyczące przeciwstarzeniowego działania? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Do czego służy kwas ferulowy?

Kwas ferulowy jest dostępny zarówno w formie suplementu, jak i jako część serum przeciwstarzeniowych. Jest stosowany przede wszystkim w walce z wolnymi rodnikami, które odgrywają rolę w problemach skórnych związanych z wiekiem, w tym plamami starczymi i zmarszczkami.

Jest również dostępny jako suplement przeznaczony do codziennego stosowania. Niektóre badania sugerują, że kwas ferulowy może być pomocny dla osób z cukrzycą i nadciśnieniem płucnym.

Jednak suplementy kwasu ferulowego nie wydają się mieć takiej samej mocy dla zdrowia skóry, jak serum zawierające kwas ferulowy.

Kwas ferulowy jest również stosowany do konserwowania żywności. Ponadto jest czasami stosowany przez przemysł farmaceutyczny w niektórych lekach. Prowadzone są dalsze badania nad innymi potencjalnymi zastosowaniami tego powszechnie dostępnego przeciwutleniacza, w tym w chorobie Alzheimera i chorobach układu krążenia.

Jakie są korzyści kwasu ferulowego dla skóry?

W serum do skóry kwas ferulowy ma tendencję do dobrego działania z innymi składnikami przeciwutleniającymi, zwłaszcza witaminą C.

Witamina C jest powszechnym składnikiem wielu produktów do pielęgnacji skóry przeciwstarzeniowej. Ale witamina C sama w sobie nie jest zbyt stabilna na półce. Szybko się degraduje, zwłaszcza po wystawieniu na działanie promieni słonecznych. Dlatego serum z witaminą C zwykle sprzedawane jest w nieprzezroczystych lub bursztynowych butelkach.

Uważa się, że kwas ferulowy pomaga stabilizować witaminę C, a jednocześnie zwiększa jej fotoprotekcję. Fotoprotekcja odnosi się do zdolności czegoś do minimalizowania uszkodzeń słonecznych.

Badanie z 2005 r. sugeruje, że kwas ferulowy ma potencjał, aby zapewnić dwukrotnie większą fotoprotekcję w połączeniu z witaminami C i E.

Autorzy badania zauważają również, że takie połączenia przeciwutleniaczy mogą zmniejszyć ryzyko przyszłego fotostarzenia i ewentualnie raka skóry. Jednak te efekty nie są jeszcze w pełni zrozumiałe.

Czy kwas ferulowy powoduje jakiekolwiek skutki uboczne?

Ogólnie rzecz biorąc, kwas ferulowy jest bezpieczny dla większości typów skóry. Jeśli jednak masz wrażliwą skórę, dobrym pomysłem jest przetestowanie niewielkiej ilości produktu przed użyciem, tak jak w przypadku każdego nowego produktu do pielęgnacji skóry.

Istnieje również możliwość wystąpienia reakcji alergicznej na kwas ferulowy. Wynika to ze składnika, z którego jest pozyskiwany. Na przykład, jeśli masz alergię na otręby, możesz być wrażliwy na kwas ferulowy pochodzący z tego źródła roślinnego.

Należy zaprzestać stosowania jakiegokolwiek produktu zawierającego kwas ferulowy, jeśli wystąpi którykolwiek z następujących skutków ubocznych:

  • zaczerwienienie
  • wysypka1
  • pokrzywka
  • swędzenie
  • łuszczenie się skóry